باغی دیگر قربانی شهرفروشی

باغ بن بست کربلایی محله فرشته هم تخریب شد!

 محلات شمال شهر تهران که زمانی با باغ‌ها و خانه‌های بزرگ و ویلایی شناخته می‌شدند مدت‌هاست که در هجوم برج‌سازان و سوداگران تغییر شکل یافته‌اند. در این میان اندک باغ‌های این محلات هم به لطف پهنه‌بندی غلط طرح تفصیلی و مصوبه برج باغ در حال نابودی‌اند.

                                                                                                 

                                                     

 

به گزارش خبرنگار معماری نیوز همچنان شاهد تخریب باغ‌های ارزشمند شمال شهر تهران و برج‌سازی هستیم. باغ 1550 متری واقع در بن بست کربلایی در محله فرشته با قطع درختان وگودبرداری نابود می‌شود تا یک ساختمان 14 طبقه شمال 11 طبقه روی زمین و 3 طبقه زیر زمین احداث شود. این باغ که در کمال تعجب مسکونی با زیر پهنه  R251 تعریف شده است و مصوبه برج-باغ هم زمینه تخریب آن را فراهم کرده است.

تا زمانی که عزم جدی برای نجات شهر وجود نداشته باشد، با تعریف پهنه‌بندی‌های اشتباه، مصوبه برج باغ و کمیسیون ماده پنج زمینه را برای نابودی فضای سبز شهر فراهم می‌کنند.

                                                     

وقتی که طرح تفصیلی به فروش شهر کمک می‌کند!
 
طبق طرح تفصیلی در اینجا پهنه مسکوني ويژه پهنه مرکزي شهر با زیرپهنه R251 تعریف شده است که از سنگین ترین بارگذاری‌های مسکونی است و اختصاص آن به یک باغ در انتهای کوچه بن بست محل  مورد سوال است زیرا در اين كد ضوابط كلي ساخت و ساز تا پنج  طبقه با حد اكثر تراكم  250  درصد تعريف شده است.

طرح تفصیلی نقشه راه ساخت و ساز در یک شهر است و  هدف از تدوین طرح تفصیلی ارتقای سرانه‌های خدماتی نسبت به وضع موجود است.

تراکم جمعیت زیاد در یک منطقه نیازمند استقرار خدمات بیشتری است و طرح تفصیلی تلاش دارد تا خدمات شهری را که در برخی مناطق دچار کمبود است بیشتر توسعه دهد.

 حال با این تفاسیر شرکت مشاور شهرسازی که طرح تفصیلی جدید را در منطقه یک شهر تهران تدوین کرده، چه اصول و ضوابطی را معیار قرار داده که همچنان شاهد تخریب این همه باغ هستیم؟

باز هم مصوبه برج-باغ عامل تخریب!

به دلیل باغ بودن ملک، شهرداری بر مبنای مصوبه برج-باغ اجازه ساخت برج 11 طبقه طبق آنچه در تابلوی نصب شده در کنار باغ آمده را داده است.

البته رئیس شورای شهر همچنان معتقد است که جایگزین بهتری برای مصوبه برج-باغ نداریم!

طرح مصوبه برج- باغ به سال 82  در زمان شهردار بودن احمدی نژاد برمی گردد که با حمایت چمران تصویب شد. 

عکس‌های هوایی وضعیت تخریب این باغ را در سه سال اخیر نشان می‌دهند:

                                                      memarinews3

 

                                                      memarinews4

بدین ترتیب در انتهای بن بستی با عرض موجود 6 متر برجی 11 طبقه در باغی که در کنار چندین باغ دیگر در محله فرشته واقع شده ساخته می‌شود.

برای تامین دسترسی این گونه پروانه ها طرح های تفصیلی با لطمه به حقوق مالکانه شهروندان اقدام به تعریض معابری بن بست می کنند تا منافع برج سازان بهتر تامین می شود. همانطور که در نقشه طرح تفصیلی کوچه منتهی به این باغ مشاهده می شود ملک شمالی باغ 6 متر اصلاحی خورده تا در آینده دسترسی 12 متری برای این برج در انتهای کوچه بن بست تامین شود.

                                                      memarinews5

 

کوبیدن آخرین میخ‌ها بر تابوت تهران با باغ کُشی

در این میان آقای قالیباف که خود با تهیه این طرح تفصیلی زمینه فروش بیش از پیش شهر تهران را فراهم کرده و بر اجرای مصوبه غیرقانونی برج باغ پافشاری می کند خواستار اختیارات روزافزون برای مهار آلودگی هواست.

البته دولت و مجلس هم با سکوت حمایت آمیز خود شهردار و شورای شهر را در کوبیدن آخرین میخ ها بر تابوت شهر تهران همراهی می‌کنند.

جالب اینجاست که در این میان مردم مقصر اصلی آلودگی هوا هستند که از خودروی شخصی استفاده می‌کنند و باز هم بی تدبیری و قانون شکنی مسوولین نادیده گرفته می شود.

تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر جلوگیری از تخریب باغات و دستور صریح ایشان به شهرداری و شورای شهر برای اصلاح مقرراتی که باعث تخریب باغات می شوند نیز باعث نشد که شهردار تهران، شورای شهر و شورایعالی شهرسازی و وزارتخانه مربوطه اقدام موثری برای اصلاح طرح تفصیلی و توقف برج سازی در باقی مانده باغ‌های تهران کنند.

در نتیجه کوچه باغهای زیبای فرشته و الهیه یکی یکی به تاریخ می پیوندند و برج ها بالا می روند تا با ایجاد سیستم های گرمایشی و جذب صدها اتومبیل آلوذگی روز افزون به شهر تهران تحمیل شود و شهروندان بیش از پیش دچار خفگی و مسمومیت شوند.

 

منبع: سایت معماری نیوز

www.memarinews.com

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید