عباس عراقچی در برنامه زنده رود

رهبری حواسشان به همه چیز بود.

 سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری برجام روز (جمعه) با حضور در برنامه «زنده رود» در گفت‌وگویی به بیان جزئیاتی از زندگی شخصی خود و مذاکرات هسته‌ای پرداخت.

نیما کرمی، مجری برنامه «زنده رود» این دیپلمات کشورمان را اینگونه معرفی کرد: «متولد سال 1341 تهران، در یک خانواده سنتی، مذهبی و پرجمعیت، در سن 17 سالگی پدر خود را از دست می‌دهد، قریب به اتفاق اعضای خانواده بازرگان و تاجر بوده‌اند. لیسانس روابط بین‌الملل از دانشکده وزارت خارجه، فوق‌لیسانس علوم سیاسی از دانشکده علوم سیاسی واحد تهران و دکتری اندیشه‌های سیاسی دانشگاه کنت انگلستان، از سوابق علمی‌اش است. سفیر ایران در هلسینکی فنلاند، سفیر جمهوری اسلامی در ژاپن، رئیس اداره اول اروپای غربی وزارت امور خارجه، رئیس دانشکده روابط بین‌الملل، معاون آسیا و اقیانوسیه و همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در مذاکرات با 1+5 از سوابق اجرایی‌اش است.»

عراقچی در ابتدای این گفت‌وگو با تبریک ایام دهه فجر و تبریک به مردم ایران به خاطر راهپیمایی شکوهمند روز 22 بهمن، اظهار داشت: روز پنجشنبه در راهپیمایی تهران حضور داشتم و دیدم که بعد از گذشت 37 سال شور و شعف مردم کم نشده و این میزان از همت، انگیزه،‌ تعهد و علاقه‌ای که به کشور و جمهوری اسلامی دارند،‌ سرمایه‌ای بزرگ و پایه قدرت جمهوری اسلامی ایران است.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه چرا نام‌خانوادگی «عراقچی» را برای آنها برگزیده‌اند، توضیح داد: تمام خانواده ما اصفهانی هستند و در اصفهان ساکن بوده‌اند، پدربزرگ من از تجار قدیمی فرش بودند و به جز من که مسیر دیگری را رفتم همه فامیل در همین مسیر هستند. پدر بزرگ ما با منطقه عراق فعلی و عراق عجم سر و کار تجاری داشتند و فرش صادر می‌کردند وقتی که موقع انتخاب اسم فامیل می‌شود، ایشان «عراقچی» را انتخاب می‌کنند و پسوند «چی» در فارسی معنای سر و کار داشتن را می‌رساند.

                                           araghchi1

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان پس از پخش تصویر پدربزرگ و پدرش در پاسخ به سؤال مجری برنامه درباره اینکه با دیدن عکس چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ گفت: همه ما ریشه‌هایی داریم که هویت، فرهنگ و تاریخ ما به این ریشه‌ها بازمی‌گردد و این‌ها بوده‌اند که این کشور را ساخته‌اند و اگر امروز اصفهان شهر علم، فرهنگ و هنر است به واسطه وجود چنین افرادی بوده که در اینجا این علم، فرهنگ و هنر، ادب را حفظ کرده‌اند و سینه به سینه انتقال داده‌اند، آنچه ما امروز از اصفهان می‌شناسیم ثمره تلاش آنها است.

عراقچی در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه چرا مسیری خلاف مسیر دیگر اعضای خانواده را برگزیده و به سراغ دیپلماسی رفته است؟ عنوان کرد: شاید قسمت اینگونه بود، پدر من و پدربزرگم در امر صادرات فرش و مدتی در اراک و نجف ساکن بودند و نمایندگی صادرات فرش داشتند و بعد به تهران آمدند. همه برادرهای من هم در همین صنف هستند و شغل پدر را ادامه دادند و تنها من این مسیر را ادامه نداده‌ام.

                                aracghchi2

وی درباره اینکه در زمان انقلاب چه می‌کرده است؟ گفت: در زمان انقلاب 16 ، 17 سال داشتم و محصل بودم، نمی‌خواهم بگویم خیلی کار ویژه‌ای انجام دادم مثل بقیه توده مردم در شرایط آن زمان بودم. یک سال بعد از انقلاب پدرم فوت کردند و همان زمان مصادف شد با شروع جنگ تحمیلی و جنگ یک عرق ملی و شور انقلابی را در همه جوانان زنده کرد و همه هر آنچه داشتند رها کردند و به سمت جبهه‌ها رفتند.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: زمان جنگ مثل تمام جوانان به جبهه رفتم و جذب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شدم و این از افتخارات بنده است که چند سال عضو رسمی سپاه بودم.

                                aracghchi3

عراقچی در ادامه با بیان اینکه زمان دیپلم گرفتنم مصادف با انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها بود، گفت: در آن سال‌ها وارد سپاه و جبهه شدم و بعد مواجه شدیم با امتحان ورودی دانشکده وزارت خارجه که یکی از دوستانم به‌ نام آقای علی اصولی که به اتفاق در سپاه بودیم، آگهی را به من نشان داد و پیشنهاد داد شرکت کنیم و بالاخره شرکت کردیم و من قبول شدم و ایشان قبول نشد و بعداً مهندسی خواند و الان نیز در وزارت نفت است.

به گزارش فارس، در ادامه این گفت‌وگو مجری برنامه با اشاره به صحبت‌های چند روز پیش وندی شرمن درباره اینکه عراقچی عکس و فیلم نوه‌اش را به وی نشان داده سوال کرد و عراقچی گفت: یک سال پیش و در کوران مذاکرات همزمان خانم شرمن و آقای کری و من نوه‌دار شدیم.

                                                            araghchi4

عراقچی در توضیح صحبت‌های شرمن درباره نشان دان فیلم نوه‌اش به وی گفت: ما جلسات مختلفی داشتیم و گاهی جلسات خصوصی بود. یک بار بعد از جلسه مذاکره آقای دکتر ظریف و کری جلسه خصوصی داشتند و ما آمدیم بیرون و پشت در منتظر بودیم تا بحث آنها تمام شود. تقریبا بیکار شده بودیم و دخترم برای من عکس‌ها و فیلم‌هایی از نوه‌ام فرستاده بود و من همان پشت در زمانی که بیکار بودیم داشتم عکس‌ها را نگاه می‌کردم که خانم شرمن برای کاری به من نزدیک شد و من هم عکس‌ها را به او نشان دادم، او هم گوشی خود را درآورد و عکس‌هایی که برای او فرستاده بودند، نشان داد.

معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: دیپلمات‌ها پشت میز مذاکره یک موقعیت دارند و بیرون میز مذاکره انسانی هستند مانند بقیه و عواطف و احساسات دارند. همانطور که خانم شرمن هم گفته ما وقتی پشت میز مذاکره می‌نشستیم، هر دو جدی بودیم و از نظر ما آنها نمایندگان آمریکا و نمایندگان «شیطان بزرگ» بودند. برخورد ما در میز مذاکره برخوردهای تندی بود و بارها ما با هم دعوا کردیم، بارها صداها بلند شد و جلسه به هم خورد.

* لطیفه‌های مذاکرات

عراقچی در پاسخ به سوال مجری درباره آخرین لطیفه‌ای که شنیده است به برخی از لطایفی که در رابطه با مذاکرات بیان می‌شود اشاره کرد و ادامه داد: همه لطیفه‌هایی که در طول مذاکرات گفته می‌شد را برای ما می‌فرستادند، برخی از لطیفه‌ها خیلی هم جذاب بود و یک زمانی من و آقای ظریف و روانچی یک گروه وایبری هم داشتیم که این لطیفه‌ها را برای هم در آن گروه می‌فرستادیم.

وی با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای دوران پرتنش، پراسترس و یک جنگ اعصاب شدید بود، ادامه داد: یک سالی بود که مذاکرات پیش نمی‌رفت و هرچه تلاش می‌کردیم به در بسته می‌خوردیم. بعد از هر دور من معمولأ صحبت می‌کردم و می‌گفتم بحث‌های خوبی انجام شد و فضای مذاکرات خیلی خوب بود، اما هنوز بحث‌ها ادامه دارد و در آن دوران لطیفه‌های زیادی برای ما ساخته بودند. این اواخر هم لطیفه‌هایی درباره اینکه دانش‌آموزانی که در آینده می‌خواهند تاریخ بخوانند چه مشکلاتی دارند و باید فرق برجام، فرجام، توافق ژنو،‌ لوزان و وین و از جمله فرق عراقچی و تخت روانچی را بدانند، ساخته‌اند.

*مجری‌ها قدر کسانی که با آنها گفت‌وگو می‌کنند نمی‌دانند

رئیس ستاد پیگیری برجام در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه آیا دوست دارد مجری باشد یا نه، گفت: دوست ندارم، ولی در بعضی از برنامه‌ها دلم می‌خواست جای مجری بودم. برخی از مجری‌ها اعصاب آدم را خرد می‌کنند، گاهی می‌گویم چرا نمی‌توانند بحث را خوب هدایت کنند و سؤال‌هایی که باید نمی‌پرسند که بحث به نتیجه برسد. گاهی مجری‌ها قدر کسانی که با آنها گفت‌وگو می‌کنند را نمی‌دانند و سؤالاتی می‌کنند که در حد آن جلسه نیست.

وی با تأکید براینکه مذاکره‌ کننده اصولأ در چارچوب دستورالعمل‌هایی که دارد رفتار می‌کند، تصریح کرد: این طور نیست که مذاکره‌ کننده یک فضای باز داشته باشد و هر کاری که دلش می‌خواهد انجام دهد، دستورالعمل‌ها، چارچوب‌ها و خطوط قرمز مشخص می‌شود و مذاکره‌کنندگان می‌توانند در محدوده مشخص شده مقداری انعطاف و قدرت تحرک داشته باشد.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای خاطرنشان کرد: ما در مذاکرات هسته‌ای چارچوب‌های مشخص و خطوط قرمز تعیین شده‌ای داشتیم که حق عبور از آنها را نداشتیم و این چارچوب‌ها گاهی با چارچوب‌های طرف مقابل از زمین تا آسمان فاصله داشت. اینکه ما بتوانیم طرف مقابل را به مواضع و خواسته‌های خودمان نزدیک کنیم کار بسیار سختی بود. ماه‌ها در جلسات طولانی مذاکراتی شرکت می‌کردیم اما یک قدم نه ما حرکت می‌کردیم و نه آنها.

عراقچی ادامه داد: در مذاکرات یک طرف ما بودیم و یک طرف 6 قدرت بزرگ دنیا و شاید برای اولین بار است که این 6 کشور در موضوعی با هم متحد شده‌اند. در همه مسائل دنیا همیشه این 6 کشور با هم مذاکره و برای دنیا تعیین تکلیف کرده‌اند، اما این بار با هم متحد شدند و با کشوری مذاکره کردند که از دید آنها کشور قدرت درجه دوم است، البته از دید خودمان ما قدرت درجه اول هستیم و متکی به قدرت لایزال الهی اما از دید آنها قدرت درجه دوم به شمار می‌آییم.

* 6 قطعنامه شورای امنیت را بدون اینکه یک ساعت اجرا کنیم، لغو کردیم

وی با بیان اینکه در طول مذاکرات دو طرف دستاوردهای خود را به میز مذاکره آورده بودند، خاطرنشان کرد: ما دستاوردهای هسته‌ای خودمان را داشتیم و آنها هم دستاوردهای تحریمی خود را، یعنی 6 قطعنامه فصل هفت شورای امنیت که اصرار داشتند این قطعنامه‌ها اجرا شود. همه کسانی که حقوق بین‌الملل خوانده‌اند می‌دانند که اهمیت قطعنامه‌های تحت فصل هفت شورای امنیت چیست. ما توانستیم این 6 قطعنامه را بدون اینکه یک ساعت اجرا شوند، یک جا لغو کنیم.

معاون وزیر خارجه با اشاره به اینکه در مورد قطعنامه‌ها ما از ابتدا موضع‌مان این بود که آن‌ها را اجرا نکنیم، افزود: یکی از مذاکره‌کنندگان اروپایی می‌گفت «ما در دنیا چیزی مهم‌تر از شورای امنیت نداریم و بالاتر از شورای امنیت فقط خداست که ما خدا را هم قبول نداریم. اینکه شما بخواهید قطعنامه‌ها را اجرا نکنید و آن هم قطعنامه‌های الزام‌آور شورای امنیت را، دیگر از شورای امنیت چیزی نمی‌ماند و تمام اقتدار بین‌المللی ما به عنوان اعضای دائم می‌شکند.»

* کسی نمی‌داند رئیس‌جمهور چطور ما را سؤال و جواب می‌کرد

عراقچی با بیان اینکه در طول مذاکرات بارها به این نتیجه رسیدیم که دیگر نمی‌شود ادامه داد و در جلساتی که با دکتر روحانی داشتیم گفتیم که این موضوع قابل حل نیست، اظهار داشت: رئیس‌جمهور همیشه به ما روحیه می‌دادند و می‌گفتند حتما شدنی است و ما مشکلات بزرگ‌تر از این را حل کرده‌ایم و این را نیز حتما می‌توانیم حل کنیم.

وی با بیان اینکه روحانی خیلی خوب مذاکرات را مدیریت کرد، ادامه داد: رئیس‌جمهور گاهی هم ما را دعوا کردند. همه می‌دانند ما در داخل و خارج چه مصیبت‌هایی داشتیم، اما کسی نمی‌داند که وقتی خدمت رئیس جمهور می‌رفتیم چه مشکلاتی داشتیم و چطور ما را سوال و جواب می‌کردند و نقاط ضعف‌مان را تذکر می‌دادند. البته به جایش تشویق هم می‌کردند و به ما روحیه و قوت قلب می‌دادند.

* مدیریت داهیانه، هوشمندانه و خردمندانه مقام معظم رهبری در مذاکرات

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با اشاره به مدیریت داهیانه، هوشمندانه و خردمندانه مقام معظم رهبری در طول مذاکرات خاطرنشان کرد: همه ما در چارچوب‌هایی حرکت می‌کردیم که رهبری تعیین کرده بودند. هر جا هم که لازم بود شخصا به میدان می‌آمدند و از ما حمایت می‌کردند و با عباراتی که درباره تیم مذاکره‌کننده به کار بردند، واقعا ما را شرمنده کردند. در عین حال هر جا هم لازم بود که ما را در مقابل دشمنان‌مان تقویت کنند، تحکم می‌کردند و دستورالعمل‌های خیلی جدی می‌گذاشتند. ایشان همچون مدیری قاطع و پدری مهربان حواس‌شان به همه جا بود و ما را هدایت کردند و ما هم الحمدالله شرمنده نشدیم.

* معاونان وزرای خارجه در مذاکرات جاده صاف‌کن بودند

عراقچی در پاسخ به سؤال مجری برنامه درباره اینکه گفته می‌شود شما در مذاکرات نقش جاده صاف‌کن را داشتید، عنوان کرد: در مذاکرات هر کسی نقشی را ایفا می‌کرد و ما در چند سطح مختلف مذاکره می‌کردیم. یکی بحث کارشناسی بود که بحث‌های فنی، دقیق و ریز می‌شد. اصل مذاکرات سیاسی است، اما وقتی شما می‌خواهید در موضوعاتی بحث کنید که موضوع فنی است مثل بحث هسته‌ای و بحث تحریم‌ها، بحث فنی و حقوقی است و لازم است که کارشناسان ابعاد حقوقی آن را بررسی کنند و نمی‌شود سیاستمداران راجع به چیزی تصمیم بگیرند که از نظر فنی عملیاتی نباشد. این بخش از مذاکرات به عهده آقای بعیدی‌نژاد بود و بحث‌های جدی‌ای داشتند که باید از نقش ایشان در مذاکرات تشکر کنم.

وی ادامه داد: سطح بعدی مذاکرات سطح معاونان بود که خودش دو سطح می‌شد که بنده و آقای روانچی بودیم که با معاونان مذاکره می‌کردیم و همان نقش جاده صاف‌کن را داشتیم، یعنی بحث‌های سیاسی را آماده می‌کردیم تا وزرا بتوانند در مورد آن کار کنند و تصمیم بگیرند. البته گاهی هم برعکس می‌شد و ما به مشکل برمی‌خوردیم و وزرا نقش جاده صاف‌کن را بازی و توافقی می‌کردند و ما بعد در مورد جزئیات آن بحث می‌کردیم.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر خارجه با بیان اینکه به نتیجه رسیدن مذاکرات محصول یک کار دسته جمعی است، تصریح کرد: بحث‌هایی باید در ابعاد مختلف صورت بگیرد و پخته و باز شود، گاهی شما درخواستی دارید که در عمل شدنی نیست و هر چه بر آن اصرار کنید یعنی مذاکره را قفل کرده‌اید. از طرفی گاهی مسئله‌ای در عمل بسیار آسان است و طرف مقابل آن را به شما زیادی و گران می‌فروشد و باید حواست جمع باشد.

* نصیحت مادر عراقچی به او

به گزارش فارس، دست‌اندرکاران برنامه «زنده رود» چند بار تلاش کردند تا با مادر سید عباس عراقچی گفت‌وگوی تلفنی داشته باشند که موفق نشدند و مجری برنامه بیان کرد که ایشان گفته‌اند روی آنتن زنده تلویزیون صحبت نمی‌کنند.

عراقچی با تشکر از زحمات مادر و همراهی همسرش در طول این سال‌ها، گفت: مادرم همان روزی که من به نوعی مسیر خود را از خانواده جدا کردم و وارد دولت شدم، نصیحتی کرد که مواظب باش وارد کار دولتی می‌شوی مدیون 40 میلیون آدم نشوی، آن زمان جمعیت کشور 40 میلیون بود، و من در تمام این سال‌ها تلاش کرده‌ام که مدیون مردم نباشم.

                                  araghchi5

* عراقچی و پرویز پرستویی درباره همدیگر چه گفتند؟

در ادامه این برنامه تلویزیونی گفت‌وگوی تلفنی‌ای با پرویز پرستویی انجام شد و وی با بیان اینکه همیشه دنبال تریبونی برای تشکر از دکتر ظریف و تیم مذاکره‌کننده بوده است، خطاب به عراقچی گفت: به شما و خودم تبریک می‌گویم که در کشوری زندگی می‌کنم که قهرمانان ملی مثل شما و دکتر ظریف دارد.

عراقچی نیز با تبریک به پرستویی برای دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر عنوان کرد: پرستویی هنرپیشه محبوب همه مردم به خصوص بچه حزب‌اللهی‌ها است و شایسته دریافت سیمرغ بود. افتخار می‌کنم به هنرمندی که هر بار در کسوت بچه‌های جبهه و بچه‌های خون دل خورده انقلاب ظاهر شده، حق مطلب را به خوبی ادا کرده و معلوم است که با عمق دلش بازی می‌کند، بازی و نقش نیست و هر چه هست در دل است.

پرستویی نیز با بیان اینکه این پنجمین سیمرغی است که در جشنواره فیلم فجر گرفته است، ادامه داد: این سیمرغ‌ها در واقع توشه راه است برای ما و مسیر طولانی ناکجا آبادی که داریم را تمام نمی‌کند. از 5 سیمرغی که گرفته‌ام 3 تا از آ‌ن‌ها مربوط به جنس آدم‌هایی مثل شماست، جنس حاج کاظم‌ها و حاج حیدر‌هاست، محافظی که خودش هیچ وقت دیده نمی‌شود و همیشه از شما عزیزان مراقبت می‌کند.

این بازیگر سینما در ادامه خطاب به عراقچی گفت: شما خاک جبهه به تن‌تان خورده و من هرچه دارم و اگر این سیمرغ‌ها را گرفته‌ام به یمن وجود شما بوده، شما را درک، احساس و لمس کردم و با شما همزاد پنداری کردم و خودم هم از این خانواده هستم. خوشحالم ستون‌های این کشور در دست کسانی است که خاک جبهه بر تن‌شان است. هر چه دارم از شماست و امیدوارم لیاقت داشته باشم که ادامه‌دهنده راه شما باشم.

عراقچی نیز در ادامه با بیان اینکه انشاالله همه ما لیاقت داشته باشیم و ادامه‌دهنده راه شهدا باشیم، خاطرنشان کرد: هرچه داریم از کسانی است که سیمرغ‌های بهشتی گرفتند و مدال لیاقت بهشت بر سینه‌شان نصب شد. امیدوارم لیاقت داشته باشیم و راه آنها را ادامه بدهیم و مدیون آنها نباشیم.

وی در ادامه در پاسخ به سوال مجری برنامه در رابطه با اینکه چرا بعد از پایان مذاکرات در توئیتر خود نوشتید «سلام بر شهدای هسته‌ای» تصریح کرد: بعد از توافق ژنو این را نوشتم، وقتی توافق ژنو انجام شد، خودش یک مرحله غیرممکن بود که بالاخره شد و واقعا اولین چیزی که در ذهن من آمد این بود که این دستاورد خون شهدا بوده و شهدای ما بوده‌اند که این راه را باز کرده‌اند.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: واقعا اعتقاد دارم که ما هر آنچه داریم از خون شهیدان است و تا ابد مدیون اینها هستیم. ما کاری نکرده‌ایم، 3 سال رفته‌ایم سختی و بیخوابی کشیده‌ایم و جنگ اعصاب داشته‌ایم، اما در مقابل کسانی که سال‌ها از مرزها دفاع کرده‌اند و شب و روز نداشته‌اند و در مقابل کسانی که برای حفاظت از کشور جان خود را داده‌اند، کاری نکرده‌ایم.

عراقچی با بیان اینکه قدرت ما از خون این شهیدان ناشی شده، عنوان کرد: اصفهان فقط شهر هنر، فرهنگ، علم او ادب نیست و اصفهان شهر مقاومت، خون، ایثار و از خودگذشتگی است.

* برجام موانع را برداشته و اکنون زمان تلاش است

مجری برنامه در ادامه با اشاره به اینکه  اصفهان در سال 2016 به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی معرفی شده و در حال حاضر اختلافات زیادی در دنیای اسلام است، سوالی درباره تاثیر دیپلماسی بر گردشگری و ایجاد همدلی بین کشورهای اسلامی مطرح کرد که عراقچی در پاسخ گفت: گردشگری یکی از مزایای اصلی کشور ماست و بیش از نفت می‌تواند برای کشور درآمد داشته باشد. همچنین در کنار آن می‌تواند تصویری واقعی از ایران را عرضه کرده و به همدلی، صلح جهانی کمک کرده و از بی‌عدالتی‌ها و سلطه‌طلبی‌هایی که وجود دارد، جلوگیری کند.

وی ادامه داد: همیشه یکی از غصه‌های ما این بوده که چرا گردشگری در جایگاه خودش قرار ندارد، در ایران مقداری از آن ناشی از تلاش دشمنان بوده برای اینکه چهره بدی را از ایران نشان دهند و مقداری هم ناشی از ضعف‌های درونی بوده که نتوانسته‌ایم خوب مدیریت و برنامه‌ریزی کنیم و مقداری ناشی از کمبود امکانات که نتوانسته‌ایم زیرساخت‌های لازم را ایجاد کنیم.

رئیس ستاد پیگیری برجام با اشاره به فضای ایجاد شده در دوران پسابرجام عنوان کرد: برجام هم به لحاظ سیاسی چهره‌ای جدید و خردمندانه را از جمهوری اسلامی به تصویر می‌کشد و ایران را به عنوان کشوری که هوشیارانه، با قدرت، منطق و استدلال می‌نشیند، صحبت می‌کند و محکم مواضع خود را بیان می‌کند تا به آنچه می‌خواهد برسد، معرفی می‌کند و هم موانع تحریمی که بر سر توسعه اقتصادی ایران وجود داشته است را برمی‌دارد.

عراقچی خاطرنشان کرد: اینکه این موانع برداشته شده معنی‌اش این نیست که همه چیز خوب شده است، تازه موانع برداشته شده و حالا این ما هستیم که باید همت و تلاش کنیم و به جلو برویم. در عرصه گردشگری فضای بین‌المللی آماده است و موانعی که بر سر راه هواپیما و هتل‌سازی بوده برداشته شده و امیدوارم دولت در این زمینه سرمایه‌گذاری کند و این سرمایه‌گذاری باید در مراکزی که قطب گردشگری است، بیشتر صورت بگیرد و اصفهان یکی از مراکز اصلی است.

وی ادامه داد: قطب‌های گردشگری در ایران زیاد است و باید بتوانیم از اینها استفاده کنیم. گردشگران دنیا علاقه زیادی دارند که به ایران بیایند، ما باید بر روی گردشگری فرهنگی سرمایه‌گذاری کنیم و جاذبه‌های ما در بخش گردشگری فرهنگی بسیار و حجم آن هم آنقدر زیاد است که می‌تواند مدت زیادی بازار گردشگری ما را پر کند.

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه ما در وزارت خارجه قطعا در خدمت این سیاست خواهیم بود، تصریح کرد: دیپلماسی گردشگری حرف درستی است، ما کمک کار سازمان‌ها و نهادهایی که مسئول گردشگری هستند خواهیم بود، اما ترویج گردشگری خودش یک بازاریابی و هنر می‌خواهد که کسانی که در این عرصه هستند باید کمک کنند.

عراقچی در پاسخ به سؤالی در رابطه با اینکه چرا ثمرات خواهرخواندگی اصفهان با 13 شهر بزرگ دنیا در این سال‌ها ملموس نبوده است؟ اظهار داشت: نه تنها اصفهان بلکه بقیه شهرهای ایران هم که خواهرخواندگی با دیگر شهرها امضا کرده‌اند انگار که اوج خواسته و میل‌شان رسیدن به خواهرخواندگی بوده و بعد از امضای این خواهرخواندگی موضوع را رها کرده‌اند. البته این موضوع را در رابطه با دیگر وزارتخانه‌ها هم داریم که کلی تلاش می‌کنند و با کشوری یادداشت همکاری و تفاهم امضا کنند و بعد از امضا اقدامی نمی‌کنند.

وی ادامه داد: وقتی که دو شهر اعلام خواهرخواندگی می‌کنند یعنی مجموعه‌ای از فعالیت‌ها بین آنها باید آغاز شود و رفت و آمدهایی را داشته باشند که این به همت مسئولان دو شهر برمی‌گردد. کشورهای اروپایی این آمادگی را دارند که رفت و آمدها را ایجاد کنند، من احساس می‌کنم مسئولان گردشگری اصفهان باید همت بیشتری داشته باشند و به دنبال برنامه‌های مختلف و برگزاری نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های مختلف بین دو شهر باشند.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه با بیان اینکه وزارت خارجه از این تبادلات استقبال می‌کند، بیان کرد: وزارت خارجه در همه مراکز استانی نمایندگی دارد که این نمایندگی‌ها کارهایی از جمله صدور ویزا را انجام می‌دهند. در همین فرودگاه اصفهان به صورت سه شیفته کار می‌کنند و در فضای بعد از برجام کارشان زیاد شده و زیادتر هم خواهد شد. ما به هیئت‌های تجاری و حرکت‌های فرهنگی کمک می‌کنیم، اما کار ما در وزارت خارجه برقراری اتصالات است وقتی که اتصالات برقرار شد، رفت و آمد و حرکت در این جاده به عهده مسئولان مربوطه است.

عراقچی با بیان اینکه برخی صرفأ به دنبال دید و بازدید هستند و علاقمندند هیئتی از کشوری دیگر بیاید که بعد خودشان بتوانند بروند و محتوای سفر خیلی برایشان اهمیت ندارد، تصریح کرد: باید در این سفرها به سمت محتوا حرکت کنیم آمار خیلی مهم نیست، 180 هیأت بیاید یا هزار و 800 هیأت، اگر نانی برای این شهر در نیاید از آن و تعداد گردشگران اضافه نشود حسنی ندارد، بنابراین باید به صورت هدفمند و مدیریت شده حرکت کنیم.

* حضور ظریف از مونیخ در زنده‌رود اصفهان

در ادامه این برنامه تلویزیونی ارتباط تلفنی با وزیر خارجه که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ و نشست حل بحران سوریه در آلمان به سر می‌برد برقرار شد.

ظریف در این گفت‌وگو با بیان اینکه یکی از بزرگ‌ترین لطف‌هایی که خدا به من کرده افتخار همکاری با همکاران خوبی همچون دکتر عراقچی، روانچی و صالحی بوده است، اظهار داشت: عراقچی نه تنها تعهد و تخصص دارد، بلکه آدمی است که با امید به آینده و با ابتکار همیشه راه را برای پیشرفت باز کرده است. ایشان و دکتر روانچی نقش بسیار بزرگی را در رسیدن به هدف در مذاکرات داشته‌اند.

*عراقچی: ظریف یک برادر بزرگ است و بعد هم یک مدیر موفق

عراقچی نیز گفت: من خداوند را شاکرم برای داشتن یک چنین رئیس خوبی که اول یک برادر بزرگ است و بعد یک مدیر موفق.

ظریف در ادامه در پاسخ به سوال مجری برنامه در رابطه با روند برگزاری نشست‌ها در مونیخ عنوان کرد: پنجشنبه شب تا اوایل صبح جمعه نشست حل بحران سوریه بود و در حال حاضر جلسه کنفرانس امنیتی مونیخ و جلسات جانبی را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: امیدوارم بتوانیم با پیدا شدن راه‌حل منطقی و پذیرفتن واقعیات توسط کسانی که براساس توهمات‌شان سال‌ها مردم سوریه را در رنج و کشتار نگهداشته‌اند، پایانی برای این فاجعه انسانی پیدا کنیم.

وزیر امور خارجه ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در پاسخ به این سوال که چرا پس از پایان مذاکرات در ابتدا به پابوس امام رضا(ع) رفته، گفت: ما هر چه داریم از برکت ائمه معصومین و امام رضا (ع) است و امیدوارم سایه عنایت ائمه اطهار (ع)، امام رضا (ع) و امام زمان (عج) بر سر مردم ایران باشد.

در پایان برنامه تلویزیونی «زنده رود» نیما کری با اهدای جعبه قرآنی نفیس تمام خاتم اثر استاد «منوچهر خادم ملت» به سیدعباس عراقچی از زحمات وی قدردانی کرد.

                          araghchi6

 

 منبع: خبرگزاری فارس

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید