توضیح احمد کاشانی در مورد مطلب روزنامه قانون

انتخابات آزاد و عادلانه تنها راه اصلاح امور کشور است

 مدیر محترم روزنامه قانون

با سلام گفتگوی اینجانب با خبرنگار روزنامه قانون در باره «قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» روز سه شنبه ۱۳ بهمن سال ۱۳۹۴ در شماره ۷۲۴ روزنامه درج گردید. عنوان گفتگو «انتخابات آزاد و عادلانه تنها راه اصلاح امور کشور است» می باشد ولی روزنامه آن را تغییر داده و به جای آن عنوان « از احراز صلاحیت نشده ها باید اعاده حیثیت شود» را به کار برده است. در متن گفتگو چنین جمله ای وجود ندارد و جعل آن پرسش برانگیز است. آن چه در متن گفتگو آمده به شرح زیر است:

برگزارکنندگان انتخابات در بند ۲۲ پرسشنامه اعلام داوطلبی با امضاء و اثر انگشت از کلیه داوطلبان به شکل زیر اقرار می گیرند: «اینجانب با اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه، داوطلبی خود را برای دوره دهم مجلس شورای اسلامی اعلام می دارم و گواهی می‌نمایم که اظهارات فوق صحیح و مطابق با واقعیت است». بنابراین اعلام کردم که:

«برگزارکنندگان انتخابات، دولت و شورای نگهبان، باید نسبت به اقرارنامه‌ای که از داوطلبان گرفته اند، التزام عملی داشته باشند و از کلیه کسانی که به استناد بندهای ۱و ۳ ماده ۲۸ رد صلاحیت شده‌اند،‌ اعاده حیثیت كرده و صلاحیت آنان برای شرکت در انتخابات را اعلام كنند.»

آن چه که مرا بیشتر گله مند می کند این است که بزرگترین خبر روز سه شنبه «روزنامه قانون» همراه با تیتر و عکس به سخنان آقای هاشمی رفسنجانی مربوط می شود که به تعبیر «روزنامه قانون» با رد صلاحیت ها برخورد شدید کرده است. وی در بخشی از سخنانش می گوید:  

«البته من هم عقید‌‌‌ه د‌‌‌ارم که نمي‌شود‌‌‌ ۱۲ هزار نفر با هم رقابت کنند‌‌‌ اما راهش این است که از قبل قانونی بگذاریم نه د‌‌‌ر جهت سیاسی بلکه د‌‌‌ر جهت واقعی صلاحیت‌ها را مشخص کنیم. این که مرد‌‌‌م اسم بنویسند‌‌‌ و بگوییم نمي‌توانیم احراز کنیم، معلوم است که چند‌‌‌ نفر نمي‌توانند‌‌‌ پروند‌‌‌ه چند‌‌‌ هزار نفری را بررسی کنند‌‌‌» (روزنامه قانون ـ سه شنبه ۱۳۹۴/۱۱/۱۳).

چنانکه ملاحظه می شود، همة اعتراض آقای رفسنجانی آنهم به صورت بسیار کمرنگ به «عدم احراز صلاحیت ها» مربوط می شود. البته آن را هم با استدلالهای شگفت انگیز که «نمی شود ۱۲ هزار نفر با هم رقابت کنند» و این که «چند نفر نمی توانند پرونده چند هزار نفر را بررسی کنند» توجیه کرده و تجاوز به حقوق نامزدها را روا می دارد! اشاره ای هم به شرائط غیرمنطقی انتخاب شوندگان در قانون انتخابات نمی نماید. شگفت انگیزتر آن است که راه حل کاهش داوطلبان را در محدود کردن آزادی انتخابات از طریق وضع قانون و جلوگیری از ورود ثبت نام کنندگان به عرصه انتخابات می داند! آقای رفسنجانی از رد صلاحیت چندین هزار نفر با استناد به بندهای ۱ و ۳ ماده ۲۸ که بیش از ۱۰۰۰ نفر آنها در هیئت های اجرائی و سپس در هیئت نظارت مرکزی صورت گرفته، سخنی به میان نیاورده است.

مع الاسف «روزنامه قانون» با جعل عنوان «از احراز صلاحیت نشده ها باید اعاده حیثیت شود» شخص من و انتقاد اصولی و مستدل و خیرخواهانه من به قانون انتخابات و به برگزارکنندگان انتخابات را که در راستای دفاع از آزادی انتخابات و حقوق مردم ایران می باشد را در پرتو شخص آقای رفسنجانی و سخنان تحریک آمیز وی قرار داده است. هرچند آب رفته به جوی باز نمی گردد ولی به رسم امانت داری و برای جبران بخشی از زیان های وارده تقاضا دارم که نسبت به درج این متن اقدام لازم معمول دارید.

با تشکرـ سید احمد کاشانی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید